8.10.2023
31.12.2030
Lucie Krausová, finanční mentorka pro podnikání, vám odpoví na všechny vaše otázky.
Je na začátku podnikání lepší založit živnost, nebo rovnou firmu? V první lekci se dozvíte o základních rozdílech a výhodách i nevýhodách obou variant.
Kde si podnikání zařídit, jaké živnosti si vybrat, na jaké další úřady se přihlásit a na co nezapomenout.
Podnikatelé OSVČ platí daň z příjmu, zdravotní a důchodové pojištění ze svého podnikatelského zisku. Základem jsou příjmy, od kterých můžeme odečíst skutečné nebo paušální výdaje. Daň z příjmu je 15 % ze zisku, zdaleka to ale neznamená, že tolik zaplatíme. Díky různým slevám a úlevám to bude pravděpodobně o dost méně.
Dalšími důležitými “daněmi”, které musí podnikatelé platit, je zdravotní a důchodové pojištění. Může být velký finanční rozdíl, jestli máte podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost, hlavně na začátku podnikání nebo při nižších příjmech. Proto je důležité správně vyhodnotit svoji situaci a využít úlev, které jsou k dispozici.
Paušální daň je jednotná platba daně z příjmu, zdravotního a důchodového pojištění. Tento model si můžou vybrat jen někteří podnikatelé, ne všem se navíc vyplatí. Pokud ale splňujete podmínky a máte spíše vyšší příjmy, pravděpodobně pro vás bude paušální daň finančně výhodná.
Díky dobrovolnému nemocenskému pojištění můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou. Při pobírání těchto dávek ale nemůžete osobně podnikat, proto se ne každému vyplatí.
Daň z přidané hodnoty ovlivňuje naše podnikání každý den. Je součástí cen, které platíme. Plátcům DPH přináší administrativní zátěž, ale může se týkat i ostatních podnikatelů. Stačí nakoupit službu pro vaše podnikání ze zahraničí a musíte si ohlídat, jestli jste se kvůli tomu nestali identifikovanou osobou k DPH.
Co správně psát na faktury, jak si poradit s platbami v hotovosti a podle čeho si vybrat bankovní účet. Proč komunikovat s úřady elektronicky a jak si to usnadnit.
Podnikatelé OSVČ mají větší svobodu, ale také větší zodpovědnost za vlastní finanční budoucnost, než zaměstnanci. Proto by si měli začít včas tvořit finanční rezervu a osvojit si základní podnikatelské finanční návyky.
Autorkou tohoto videokurzu je finanční mentorka pro podnikání, Lucie Krausová. Lucka je nejen ekonomka a účetní, ale i lektorka. Všechna ta účetní a finanční témata, se kterými se většina z nás v podnikání pere a nerozumí jim, nám Lucka umí podat jasně a srozumitelně.
Podnikání žen se věnuje od roku 2013 a kromě našich Digitálních lektorů spolupracuje i s projektem #HolkyZMarketingu nebo Ženy v byznysu apod.
Velmi dobře umí poradit i podnikatelkám s dětmi. Sama má doma tři.
Víc informací o Lucii se dozvíte na jejím webu luciekrausova.cz.